Geçtiğimiz ay, bazı internet sitelerinde çıkan “Bahçesaray’ın Aliağa köyünde Saliha Türker, engelli kızını haftada iki gün sırtında 7 kilometre taşıyarak rehabilitasyon merkezine götürüyor” haberi, aile ve yetkiler tarafından yalanlandı.

 

Haberin gerçeği yansıtmadığını ifade eden ailenin çocuğu Mehmet Vefa Türken, “Gazetecilerin geldiği ilk gün, gazeteci mi değil miydi ben bilmiyordum. Kendilerini turist zannettim. Kiliseye baktıklarında yanlarına gittim. Orada normal konuştuğumuz kelimeleri, cümleleri gazetede kullandılar. Ben onlara demeç vermedim. Kilise açısından 'turistlerin buraya gelmesini ister misiniz' sordular. Ben de ülkemize faydalı olduğunu düşünerek daha önce geliyorlardı şimdi de gelmelerini istiyorum dedim. Daha sonra aynı gün çerisinde annemin fotoğraflarını çektiler, fotoğrafları çekerken annemin bilgisi yoktu. İkinci gün tekrar buraya geldiler annemle görüştüler röportaj yaptılar. Röportajda annem ‘haftada iki defa rehabilitasyon merkezi çocuğu gelip alıyor’ dedi. Kışın ve yağmurlu günlerde arabanın çıkmadığı zorlu günlerde çocuğu rehabilitasyon merkezine götürmediğimiz günler de oldu. Yağmurlu zamanlara rehabilitasyon merkezinin aracı çıkamıyordu çocuğu da biz götüremiyorduk tedavisi de o zaman kalıyordu. Yol sıkıntımız var. Yolumuz bu yaz yarım yamalak yapıldıktan sonra rehabilitasyon merkezi çocuğun tedavisini yapmak için haftada iki sefer gelip aldı. Hatta birlikte gittik. Fakat şu anda halen de kış mevsimindeyiz 3 haftadır araba çıkamıyor buraya. Araba çıkamadığı için de biz bu çocuğu rehabilitasyon merkezine götüremiyoruz. Buraya gelen o gazetecilerin hiçbirini tanımıyorum. Kime çalıştıklarını da bilmiyorum. Daha sonra muhabir olduklarını anladıktan sonra bunları aradım. Sakın bu bizden çektiğiniz çekimleri hiçbir yere vermeyin dedim ben bunlara. Fakat yanlış cümleler kullandılar” dedi.

 

Evine gelenlerin gazeteci olduklarını bilmediğini, sordukları sorulara cevap verdiğini ifade eden anne Sabihe Türken, “Eskiden çocuklarımızı sırtımızda okula götürüyorduk. Ama şu anda imkanlar daha iyi. Ben gazetecilere şimdi getirdiğimi demedim. Eskiden yol yok iken çocuklarımızı sırtımızda götürüp getiriyorduk. Şu anda Allah’a şükürler olsun tüm imkanlar var. Gazeteciler bir gün önce de buraya gelmişler. Geldiklerinde içeri girdim beni görmesinler diye. Benim fotoğrafımı benden habersiz çekmişlerdi. Ben onlara fotoğrafımı çek dememişim. Fotoğrafımı çekmişlerdi balkonda oturup kızımın fotoğrafını da çekmişlerdi. Bana sordular, 'eskiden kaç nüfusun vardı, baban başlık parsı aldı mı' Ben de babamın imamolduğunu söyledim. Eskiden engelli 3 çocuğum vardı. Biri 5 aylık iken, diğeri de 2 yaşında iken vefat ettiler. Ben sadece bunları söyledim. Bana bu çocuğu okula götürüyor musunuz diye sordular, ben de haftanın 2 günü okula götürdüğümüzü söyledim. Ben yolumuzun sıkıntılı olduğunu kışın yol sıkıntısı yaşadığımızı söyledim. Sırtımızda okula götürdüğümüzü söylemedim. Ben daha sonra oğluma dedim ki gazetecileri ara beni televizyona vermesinler ailem rahatsız oluyor diye. Gazeteciler de oğluma haberi televizyonlara vermeyeceklerini ancak yazılı olarak verdiklerini söylediler. Geç kaldığımızı biraz daha erken arasaydınız yazıyı da vermeyeceklerdi dediler. Bizim meselemiz sadece bu” şeklinde konuştu. 

 

“Öğrencimizi her hafta iki gün derse alıyoruz”

 

Özel Bahçesaray Özel Rehabilitasyon Merkezi Rehber Öğretmeni Özlem Malğaz ise “Özel Bahçesaray Rehabilitasyon Merkezi olarak öğrencimiz Gülistan Türker adına çıkarılan haberin doğru olmadığını, öğrencimizi her hafta iki gün derse alıyoruz. Sadece özellikle yaz aylarında hiç problem olmuyor. Sadece kışın özellikle yağmurlu ve karın yoğun olduğu günlerde yolun çamurlu olmasından öğrencimizi almakta sıkıntı yaşıyoruz. Ama bu zamanlarda zaten fizyoterapistimiz evine evde bakım hizmeti vermek üzere evine gidiyor. Ailemizle de konuştuk her hangi bir problemimiz yok aile ile. Gayret memnunlar ki zaten rehabilitasyon merkezi o öğrencimiz SP hastası. Tek sosyal alanı olduğu için buraya getirdiklerinden dolayı çok memnunlar” dedi.

 

Konu ile ilgili açıklama yapan Bahçesaray Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili MehmetÖzcan, “Laleli mezramızdaki bir vatandaşımızla ilgili bir mağduriyetin söz konusu ile ilgili haberler var. Ben bunları derhal incele ettim burada böyle bir sıkıntı var mı diye, herhangi bir sıkıntının olmadığı bilgisini aldım. Vatandaşımızla da arkadaşlar görüştüler. Hiçbir problemi olmadığını, düzenli olarak rehabilitasyon merkezine servisle geldiğini söyledi. Vatandaşımız da gayet üzgün bu hususta böyle yanlış bir haber çıkmasından dolayı. Biz de üzüldük. Bu arada bunla alakalı birçok yerden telefonlar geldi biz yardımcı olalım bu vatandaşımıza diye. Bu da zaten bizim insanımızın yardımseverlik duygusundan kaynaklanıyor. Ben de hepsine teşekkür ediyorum. Biz burada Bahçesaray Kaymakamlığı olarak, belediye başkan vekilliğini de yürütüyorum belediyemizce de her türlü imkanlarımızı vatandaşların refahı için, daha müreffeh yaşamaları için seferber ediyoruz. Böyle vatandaşlar için de zaten elimizden gelen her şeyi en kısa zamanda yapmaya hazırız” dedi.

 

Bahçesaray halkına seslenen Kaymakam Özcan, “Buradan herhangi bir sıkıntısı olan Bahçesaray sınırları içerisinde ne kadar vatandaşımız varsa onlara sesleniyorum. Tüm problemlerini 7/24 buraya gelip iletebilirler. Biz onları çözmek için hazırız. Diğer duyarlı vatandaşlarımız da müsterih olsunlar bu hususta alakalı herhangi bir problem yoktur. Bu yavrumuza da, ailemize de her türlü türlü desteği verilmektedir” şeklinde konuştu.